Vývoj plodu týden po týdnu

Připravili jsme pro Vás podrobný vývoj plodu týden po týdnu.

5. týden těhotenství: Cítíte pnutí v prsou, točí se vám hlava a po ránu se vám dělá nevolno. Již týden jste nedostala menstruaci. Je více než pravděpodobné, že právě prožíváte 5. týden těhotenství. Udělejte si těhotenský test a objednejte se na prohlídku ke svému gynekologovi.
 
6. týden těhotenství: Právě jste zaškrtla svůj 6. týden těhotenství. A zdá se vám, že už to na vás musí být vidět. Máte pocit, že se některé partie vašeho těla zvětšují. Může tomu tak být, ale to se jen vaše orgány připravují na budoucí důležitý úkol. Miminko samo v tom ještě „nemá prstíky“. Dokonce mu ještě ani žádné nenarostly. V 6. týdnu těhotenství je dosud označováno za emrbyo a je velké asi jako uvařená čočka v polévce
 
7. týden těhotenství: Mění se vám nálady, býváte plačtivá, nevydržíte dlouho stát a často chodíte na malou stranu. Nemáte ani pomyšlení na sex. Někdy vám otečou ruce a nohy nebo se vás jímá závrať. To jsou projevy typické pro 7. týden těhotenství. Odpočívejte a nemějte strach – všechno bude zase dobré.8. týden těhotenství: Pro ženy začíná období mírných těhotenských potíží, které potrvá až do konce I. trimestru. 
 
8. týden těhotenství je důležitý i pro vývoj dítěte v děloze. Plod se začíná více podobat člověku a začínáme u něj rozeznávat první obličejové rysy.
 
9. týden těhotenství: Počátek třetího lunárního měsíce, tedy 9. týden těhotenství, bývá poznamenám některými drobnými obtížemi. Třebaže vaše těhotenství ještě není patrné (i když pro některé maminky znamená už 9. týden těhotenství jeden dva centimetry v pase navíc), už se doopravdy cítíte „jinak“.
 
10. týden těhotenství: Desátý týden těhotenství je nastávajícími maminkami netrpělivě očekáván. V tomto období se významně snižuje riziko brzkého potratu a malý človíček je už dobře viditelný na ultrazvuku. Ranní nevolnosti pokračují a začínají se objevovat další zdravotní problémy způsobené vysokou hladinou těhotenských hormonů.
 
11. týden těhotenství: Všimla jste si, že vám již po ránu nebývá špatně? Přes den vám už není na omdlení a necítí se tak strašně unavena? To jsou pozitiva, které většinou přináší 11. týden těhotenství. Možná vás lékař pozval na 11. týden těhotenství do poradny. Jestli jste tak dosud neučinila, objednejte se k zubaři.
 
12. týden těhotenství: Dostala jste těhotenskou průkazku, těhotenství máte nejen černé na bílém, ale i stvrzeno legitimací. Jestli jste se ve svém okolí ještě nepochlubila, ženy si vás už „nenápadně“ prohlížejí – 12. týden těhotenství už začíná být na na vaší postavě znát. Kromě případného vyšetření by pro vás 12. týden těhotenství neměl znamenat nic převratného.
 
13. týden těhotenství: 13. týden těhotenství je vstupní bránou do II. trimestru. Nastává nejkrásnější období očekávání dítěte. Většina těhotenských problémů mizí a budoucí mamince ještě nevadí příliš velké bříško. Dítě v děloze se stále více podobá člověku a začíná být velmi aktivní.
 
14. týden těhotenství: 14. týden těhotenství je vstupní branou do II. trimestru. Počáteční problémy ustupují a nastávající maminka si konečně může začít těhotenství pořádně užívat. Hormonální změny se projevují naplno, ale ne vždy jde o změny příjemné. Dítě v děloze začíná rychleji růst a svým vzhledem už začíná připomínat člověka.
 
15. týden těhotenství: Patnáctým týdnem začíná druhý trimestr těhotenství. Ženy tento čas očekávají s napětím. Ve druhé polovině 4. lunárního měsíce významně klesá riziko spontánního potratu a navíc u většiny žen mizí nepříjemné ranní nevolnosti. Miminko se začíná vyvíjet rychleji a díky přibývajícímu objemu plodové vody dochází k zakulacování těhotenského bříška.
 
16. týden těhotenství: 16. týden spadá do 4. lunárního měsíce těhotenství. V tomto období se žena vyrovnává s tím, že je těhotná. Reakce na těhotenství jsou ovšem zcela individuální. Některé ženy jiný stav přijímají s nadšením, jiné si na něj teprve zvykají.
 
17. týden těhotenství: Ve svém těhotenském kalendáři jste si právě zaškrtla 17. týden těhotenství. Ještě tři týdny, a budete v polovině, protože 17. týden těhotenství znamená počátek pátého lunárního měsíce těhotenství. Do poradny chodíte asi tak jednou za tři týdny. Měla byste se objednat na ultrazvukové vyšetření, a to je asi jediná vaše nezbytnost pro 17. týden těhotenství. Můžete se tedy věnovat jiným drobnostem života nastávající maminky.
 
18. týden těhotenství: Prožíváte 18. týden těhotenství. Jednou za tři až čtyři týdny navštěvujete poradnu pro těhotné. Začínáte přibírat na váze. Někdy vás pobolívají záda. Jestliže nečekáte první dítě, patrně již cítíte jeho první pohyby. A dále – 18. týden těhotenství je také dobou, kdy některé ženy začnou pociťovat horší trávení a občasné pálení žáhy. Děťátko nabývá čím dál víc lidskou podobu
 
19. týden těhotenství: Období gravidity se blíží ke své polovině. 19. týden těhotenství znamená pro nastávající maminku především zvětšující a zakulacující se bříško, které jejímu okolí prozrazuje radostné očekávání miminka. Dítě v děloze začíná svůj malý svět objevovat všemi smysly a ochotně reaguje na všechny podněty.
 
20. týden těhotenství: 20. týden spadá do 5. lunárního měsíce těhotenství. Nastávající rodiče jistě potěší, že ve 20. týdnu těhotenství lze spolehlivě určitě pohlaví miminka. A tak si konečně mohou začít lámat hlavu s tím, jak se bude jejich potomek jmenovat.
 
21. týden těhotenství: Právě prožívaný 21. týden těhotenství pro vás znamená pomyslný poločas. Váš ještě nedávno štíhlý pas zmizel, a třebaže vám ještě bříško výrazně nevystupuje, těhotenské změny jsou na vašem těle již patrné. Miminko – už víte, jestli hoch či děvčátko – je čilé a vy můžete jeho pohyby snadno nahmatat. Máte za sebou ultrazvukové vyšetření a jestli právě nejdete do poradny,  21. týden těhotenství bude poměrně klidný.
 
22. týden těhotenství: Miminko měří okolo 27 centimetrů (součet délky hlavy, trupu a nohou), ale neváží ještě ani půl kilogramu. Nemá ještě žádný podkožní tuk, zato je skoro celé porostlé jemným chmýřím – lanugem. Maminku někdy mohou začít trápit křečové žíly nebo hemoroidy.
 
23. týden těhotenství: Když si budoucí maminka zaškrtne ve svém kalendáři 23. týden těhotenství, nikoho již nemusí na svůj upozorňovat. V 6. měsíci, do něhož 23. týden těhotenství spadá, získává ženské tělo výrazně těhotenské tvary – bříško se kulatí, prsa ještě víc zvětšují, na bocích a stehnech se začíná usazovat tuk. To je správné, všechno se děje ve prospěch děťátka.
 
24. týden těhotenství: Odpočítáváte právě 24. týden těhotenství. Miminko ve vaše lůnu váží asi půl kilogramu. Jenže právě tolik vy nabíráte každý týden! To nevadí, a ani kdyby to bylo o maličko víc. Vaše tělo se připravuje na důležitý úkol. A další úkoly čekají na vás samotnou, nezapomeňte, že 24. týden těhotenství se počítá mezi poslední týdny druhého trimestru a do narození děťátka už zbývají jen tři kalendářní měsíce.
 
25. týden těhotenství: 25. týden těhotenství je velmi důležitý pro matku i dítě. Zatímco ženu čeká poněkud nepříjemné, ale nezbytné vyšetření, miminko v děloze pokračuje ve svém bouřlivém vývoji. Těhotenství začíná vstupovat do své nejpříjemnější fáze.
 
26. týden těhotenství: Pomalu se blíží nástup na mateřskou dovolenou. 26. týden těhotenství znamená pro pro ženu stále více omezení v běžném životě. Bříško oroste a začíná překážet. Zvětšující se děloha má často na svědomí také velmi nepříjemný problém – inkontinenci.
 
27. týden těhotenství: Pro nastávající maminku znamená toto období významnou změnu. Zvětšující se bříško je už hodně vidět a změna šatníku začíná být nezbytná. 27. týden těhotenství je také počátkem III. trimestru gravidity. Začínají se objevovat nové problémy.
 
28. týden těhotenství: Sedmý měsíc, tedy 28. týden těhotenství, znamená začátek poslední třetiny gravidity. Asi už zcela vyměníte šatník za pohodlné těhotenské oblečení. V noci vás občas budou chytat křeče do nohou. Možná vás začne trápit zácpa. Budete muset na sebe dávat velký pozor – změněná hmotnost vás učiní nemotornou. Dítě už je v tuto dobu sice „jakžtakž“ životaschopné, ale předčasný porod je špatnou vstupenkou do života.
 
29. týden těhotenství: Vstupujete do závěrečného třetího trimestru. 29. týden těhotenství je důležitý zejména pro dítě v děloze. Začíná přibírat na váze, dává o sobě vědět silným kopáním a konečně začíná vidět. Nastávající maminka se musí v tomto období začít více šetřit. Bříško se zvětšuje a některé činnosti se stávají obtížnými.
 
30. týden těhotenství: 30. týden spadá do 8. lunárního měsíce těhotenství. V tomto období již těhotná žena vnímá pohyby plodu, snaží se s dítětem komunikovat, přijímá jej jako nový přírůstek do rodiny a často si představuje, jak bude vypadat a jaké bude mít vlastnosti. A v mnoha případech již nenarozenému děťátku spolu s partnerem vybírá vhodné jméno.
 
31. týden těhotenství: V práci už docela bez skrupulí rovnáte své věci do přepravky a vyprazdňujete zásuvky. Ještě týden a se všemi se rozloučíte. Už se nemůžete dočkat, 31. týden těhotenství vám přináší únavu, těžkou pohyblivost a myšlenkovou nesoustředěnost. V 31.týdnu těhotenství se už cítíte být na mateřské dovolené, i když na ni ještě minimálně týden musíte počkat. Vaše děťátko stále roste.
 
32. týden těhotenství: S úlevou jste za sebou zavřela dveře pracoviště. Ano, 32. týden těhotenství vám už dává možnost odejít na mateřskou dovolenou. Vaše děťátko přijde na svět za osm týdnů. Budete mít dost času věnovat se přípravě na jeho narození. K lékaři začnete chodit častěji.
 
34. týden těhotenství: První polovina III. trimestru znamená pro matku příjemnou úlevu. Stach z předčasného porodu je otupen poznáním, že miminko je již dostatečně životaschopné a případný dřívější příchod na svět pravděpodobně přežije bez následků. Dítě o sobě dává matce pravidelně vědět a začíná kopírovat její rytmus spánku a bdění.
 
35. týden těhotenství: Devátý měsíc těhotenství (35. týden) by měl nastávající maminku zastihnout v plné připravenostik porodu. Měla by dobře znát zdravotní stav svůj i svého děťátka a pro oba mít připraveno zavazadlo s potřebami do porodnice. Jsou vyřešeny otázky kdo a do kterého zařízení ženu k porodu odveze. Pro budoucí maminku znamená 35. týden těhotenství začátek posledního měsíce intimního těšení.
 
36. týden těhotenství: 36. týden spadá do 9. lunárního měsíce těhotenství. V 36. až 37. týdnu těhotenství často těhotná žena pociťuje cvičné kontrakce. Nenarozené dítě v tomto období začíná používat mimické výrazy – například se usmívá nebo mračí. Navíc mu na hlavičce začínají rašit kraťoučké vlásky.
 
37. týden těhotenství: Vaše těhotenství se pomalu blíží ke konci. Děloha již neroste (zmenšuje se pouze objem plodové vody) a děťátko je úplně vyvinuté, nyní bude nabírat už jen vrstvy podkožního tuku. Mizí některé z těhotenských problémů, ale mohou se objevit jiné. Tělo se pomalu připravuje na porod.
 
38. týden těhotenství: Už máte trému? To nevadí, tréma, obavy či netrpělivost, které někdy dokonce přehluší těšení, to jsou pocity pro 38. týden těhotenství docela obvyklé. Jestlipak jste již navštívila ambulanci porodnice, kterou jste si vybrala k porodu? A zdali alespoň dva lidé – řidiči s vozem – z vašeho okolí drží noční pohotovost, aby vás mohli do porodnice zavést?
 
39. týden těhotenství: Těhotenství ženy je skoro u konce. Na těle jsou už patrné všechny známky pokročilého těhotenství: břicho je zakulacené, prsa zvětšená a obličej a nohy oteklé. Začínají se objevovat první příznaky blížícího se porodu.
 
40. týden těhotenství: Období těhotenství se konečně blíží ke konci. Únavné dny poznamenané nepohodlím z rostoucího bříška brzy nahradí předzvěst radostného očekávání. Miminko je touto dobou již plně vyvinuté a porod proto může přijít každým okamžikem.
 
Zdroj: rodicka.cz